Korraldasime tabletop-küberharjutuse

Novembris korraldas meie IT- ja Inseneriakadeemia projektijuht Anu Baum põneva tabletop-küberharjutuse, kus osalejad said proovile panna oma oskused küberintsidentide lahendamisel simulatsioonikeskkonnas.

Sündmusel viidi läbi dünaamiline stsenaarium, kus osalejad pidi reageerima arvutivõrku sattunud pahavarale ning selle mõju minimeerima. Harjutus pakkus osalejatele väärtuslikku kogemust, kuna kõik tegevused viidi läbi koostöös ja reaalajas, andes võimaluse analüüsida oma tegevusi ning koostada tõhusaid lahendusi. Arutati erinevaid strateegiaid ja töövooge, mis aitasid arendada teadlikkust ja meeskonnatööd küberintsidentide lahendamisel.

Lauaõppust viis läbi professor Pavel Caleda ülikoolist Masaryk University ning rahastati Euroopa Komisjoni projekti CHESS (Cyber-security Excellence Hub in Estonia and South Moravia) raames. Lisaks Tallinna Polütehnikumi noortele osalesid lauaõppusel Kehtna Kutsehariduskeskuse õpilased. 

Küberharjutuse eesmärk oli nakatunud seadme kiire isoleerimine ja seejärel põhjalik uurimine, et välja selgitada rünnaku ulatus ning teavitada juhtunust kõiki asjassepuutuvaid osapooli – sealhulgas kannatanuid ja teisi seotud pooli. Kõikidel osalejatel õnnestus vähemalt osaliselt nakatunud seade sulgeda ning teavitamisprotsess viidi ellu usaldusväärselt. 

Kõige silmapaistvam meeskond suutis lahendada üle 80% harjutuse tegevustest korrektselt ja õigeaegselt, olles eeskujuks teistele meeskondadele oma täpsuse ja kiirusega.

Lauaõppusel osalenud Tallinna Polütehnikumi õpetajad tutvusid erinevate Küberturbe harjutuste (CTF) keskkondadega ning loomulikult elasid omadele kaasa.